چگونه پمپ آب با بالاترین کارایی انتخاب کنیم؟

چگونه پمپ آب با بالاترین کارایی انتخاب کنیم؟

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

انتخاب پمپ آب مناسب و کارآمد

 

مطالب قبلی منتشر شده در بلاگ سایت در مورد موضوع راندمان پمپ اساسا با تعامل بین پمپ آب ( water pump ) و سیستم کنترل‌های پمپ و نحوه بهبود راندمان یک سیستم پمپ موجود که همه ملاحظات مهم هستند.

با این حال در این محتوا می‌خواهیم روی پمپ آب تمرکز کنیم و مروری بر نحوه انتخاب یک پمپ جدید یا زمان تعویض پمپ آب با بالاترین بهره‌وری برای برنامه ارائه کنیم.

در انجام این کار درک عوامل فردی که بر کارآیی پمپ تاثیر می‌گذارند مهم است.

محور عملکرد پمپ

شکل بالا تصویر شماره 1:

عملکرد پمپ سرعت ثابت در دو impeller trims و تنظیمات مختلف H – Q

عوامل کلیدی که کارایی پمپ را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند عبارتند از :

۱. عملیات در محدوده وسیعی از نرخ جریان به عنوان تابعی از بهترین نرخ جریان بازدهی پمپ می باشد.

منحنی هد ظرفیت سیستم نشان می‌دهد که در کجا یک پمپ بر روی منحنی H – Q عمل می‌کند ( پمپ همیشه در تقاطع بین پمپ و منحنی‌های H – Q عمل می‌کند ) و این که تا چه حد از بهترین نرخ جریان کارایی خود عمل می‌کند.

بهترین راه برای حصول اطمینان از این که پمپ در نزدیکی bep کار می‌کند ( زمانی که منحنی H – Q تثبیت شده‌است ) این است که :

a. یک پمپ impeller و یا سرعت را انتخاب کنید که نزدیک منحنی H – Q با نزدیک پمپ pump مطابقت داشته باشد ( شکل ۱ را ببینید ).

شما باید تاثیر واقعی و کارآمدی برای پروانه پمپ آب و ابزار کنترل برای اندازه‌های مختلف پمپ را تعیین کنید تا بهترین پمپ را پیدا کنید.

ب. برای یک منحنی H – Q متغیر یک سرعت متغیر ( ستون ( مه ۲۰۰۸ ) با یا بدون کنترل hybrid / bypass ( اوت ۲۰۰۸ ) را در نظر بگیرید تا پمپ را نزدیک bep نگه دارید.

ج. سیستم‌های با تغییرات بزرگ که فعال هستند  و یا سر پمپ‌های چندگانه را در نظر بگیرید که به صورت موازی عمل می‌کنند ( نوامبر ۲۰۰۸ )، یا به طور جداگانه هستند.

ممکن است کارآمدتر باشد که شامل یک پمپ کوچک‌تر برای هر عملیات روزانه و یک پمپ بزرگ‌ تر جداگانه برای چند بار زمانی باشد که سره‌ای بالاتر یا نرخ جریان مورد نیاز باشد.

هنگامی که با در نظر گرفتن پمپ‌ های چندگانه برای عملیات موازی باید تشخیص داده شود.

از آنجایی که بازده bep پمپ‌ های فردی تحت‌ تاثیر نرخ جریان آن‌ها با کاهش نرخ جریان پمپ‌های منفرد شما در شکل ۲ نشان‌داده شده‌است ، حداکثر بازده قابل‌ دستیابی را کاهش خواهید داد.

بنابراین بین نگه داشتن نرخ جریان پمپ‌های فردی بالا و در مقابل مقاومت کردن پمپ برای حداکثر بازده تبدیل به یک موازنه تجاری می‌شود.

د. عامل بهره‌ وری دیگر برای در نظر گرفتن این که انتخاب یک پمپ سرعت عملیاتی است و چگونه بر ” سرعت ویژه ” پمپ تاثیر می‌گذارد.

همانطور که در شکل ۳ نشان‌داده‌شده، حداکثر بازدهی پمپ قابل حصول در محدوده سرعت خاص ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ رخ می‌دهد، با سرعت بالاتر ( و سرعت جریان ) افزایش سرعت خاص و سره‌ای بالاتر ارزش را پایین می‌آورد.

بنابراین اگر انتخاب‌ های سرعت بالاتر یا پایین‌تر ( say RPM ) در مقابل در سال ۱۷۸۰ ( RPM ) نرخ جریان بالاتر یا پایین‌تر و سره‌ای بالاتر پمپ را به نزدیک‌تر یا دورتر از این محدوده سرعت خاص حرکت می‌دهند تاثیری بر کارآیی bep پمپ خواهد داشت.

عملکرد پمپ سرعت ثابت

شکل ۲:

پمپ و برآوردهای بهره وری محرک پمپ

به عنوان مثال اگر درخواست برای یک پمپ واحد پایین ۵۰۰ – ۱۲۰۰ یا کم‌تر باشد سپس با افزودن مراحل impeller اضافی که سطح تولید شده توسط هر مرحله را کاهش می‌دهد مقدار سرعت خاص هر مرحله از پروانه افزایش می‌یابد.

این می‌تواند منجر به افزایش قابل‌توجه در کارایی پمپ شود ( شکل ۴ را ببینید ). این یکی از مزایای پمپ‌ های توربین عمودی است که می‌تواند تعداد of مکانیکی را با کمی تلاش تغییر دهد.

۲. یک عامل دیگر که بازده پمپ قابل حصول را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد ” نوع پمپ ” است ( جدول ۱ را ببینید ).

انواع مختلف پمپ نیاز به مصالحه طراحی برای کاربرد مورد نظر خود دارند مانند مسیرهای جریان بزرگ برای رسیدگی به جامدات بزرگ که به طراحی هیدرولیکی بهینه اجازه نمی‌دهند.

علاوه بر این افزایش فشار داخلی برای جلوگیری از تماس ( مانند پمپ‌های API ) نشت داخلی جریان را افزایش می‌دهد که حداکثر بازده قابل‌دستیابی را کاهش می‌دهد.

در نهایت گزینه‌های خاص مانند چشم‌های پروانه بزرگ‌ تر برای npshr کم‌تر و یا تعداد پره پروانه کم‌تر یا تعداد پره برای رسیدن به منحنی S – Q در پمپ‌های سرعت خاص پایین می‌تواند بازده پمپ قابل حصول را کاهش دهد .

جدول پمپ

جدول 1:

مؤسسه هیدرولیک پمپ عمومی قابل دستیابی با استفاده از نوع پمپ، برای سرعت های مطلوب (حدود 2800) و جریان گاز 1،000

GPM

کاهش قطر پروانه بازدهی تقریبا تمام پمپ‌ های سانتریفیوژ را کاهش می‌دهد.

با این حال بهتر است که قطر یک پروانه را کاهش دهید تا فشار را با خفه کردن یک شیر تخلیه و برای دور کردن دورتر از پمپ bep با قطر کامل پروانه کار کند.

۴. زبری سطح تاثیر قطعی بر کارآیی پمپ دارد که شدت آن بستگی به میزان زبری دارد سرعت و اندازه خاص را پمپ می‌کند.

به طور کلی بهبود سطح برای پمپ‌ های جدید ( با تصفیه یا پوشش دادن راه‌های آبی مانند پمپ لجن کش و نوعی پمپ کفکش ) از نظر اقتصادی برای پمپ‌های سرعت خاص کوچک و با بهبود بهره‌وری ۲ ٪ تا ۵ ٪ ممکن برای سرعت‌ های خاص زیر حدود ۱۰۰۰ است.

با این حال پوشش در خارج از shrouds پروانه نیز باعث کاهش سر توسعه‌یافته پروانه می‌شود چون این سطوح بیرونی ( تا حدی ) به نسل سر کمک می‌کنند.

تاثیر سرعت مخصوص پمپ

شکل ۳:

تاثیر سرعت مخصوص پمپ و دبی جریان در قسمت حداکثر بهره‌وری ( bep ).

5. برای پمپ های زیر حدود 15 اسب بخار زیان های مکانیکی از جمله یاتاقان ها، مهر و موم لبه، مهر و موم مکانیکی و ناهماهنگی، می تواند تأثیر قابل توجهی در کارایی پمپ داشته باشد.

بنابراین افزودن مهر و موم مکانیکی دو و یا مهر و موم پویا به یک پمپ کوچک می تواند کارایی قابل دست یابی را کاهش دهد.

6. مایع هایی مانند سیالات دارای خورندگی بالاتر یا مایع ها می توانند تاثیر منفی بر کارایی داشته باشند.

استانداردهای موسسات هیدرولیک منحنی اصلاح ویسکوزیته را ارائه می دهند در حالی که هنگام عرضه اصلاحات کارآیی برای مایع باید با تامین کننده پمپ مشورت شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر مثاله ها در مورد تجهیزات صنعتی و مطالب دیگر را نیز در بخش بلاگ سایت کالمو مطالعه کنید.

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

تماس با ما